Testvérgyülekezeti találkozó 2017

Testvér gyülekezeti találkozó Gödöllőn

További képek:  itt

A gödöllői evangélikus egyházközösség évek óta ápol testvér gyülekezeti kapcsolatot a finnországi forssai gyülekezettel. Ezen kapcsolat révén minden év augusztusában részt vehettünk egy testvér gyülekezeti találkozón, ahol a forssai testvér gyülekezet tagjain kívül, tallini és rigai evangélikus testvérekkel tölthettünk együtt csendes napokat. Az idei évben először a gödöllői evangélikus egyházközösség adott otthont a Testvér gyülekezeti Csendes napoknak augusztus 4-7 között.

Finnországból és Észtországból összesen 20 gyülekezeti tagot láthattunk vendégül. Mivel vendégeink többsége még sosem járt Magyarországon így a hétvége remek alkalmat kínált arra, hogy megismertessük őket a magyar kultúrával és gasztronómiával. Gyülekezetünk lelkes háziasszonyainak és „háziurainak” köszönhetően olyan ételeket kóstolhattak meg, mint a bográcsban készült vaddisznó pörkölt, lecsó, házi kolbász, liba tepertő, és sok finomabbnál finomabb sütemény, amelyeket felsorolni se tudnék. A Frédéric Chopin Zenei Alapfokú Művészeti Iskola tanárai és diákjai által szervezett táncházban megismerhették a magyar népzene gyöngyszemeit és kipróbálhatták magukat a magyar néptánc világában is. Az estéket pedig magyar, finn és észt egyházi énekek közös éneklésével zártuk.

A Testvér gyülekezeti hétvége kiemelt eseménye volt a többnyelvű istentisztelet, melyet Albert Gábor gödöllői és Eikka Häkärä forrsai lelkészek közösen tartottak, az úrvacsora osztásánál pedig a tallini gyülekezet lelkésznője Saima Sellak-Martinson segédkezett. A tolmácsolásban Albertné Joób Emese volt segítségünkre.

A hétvége kulturális programjaként meglátogattunk olyan UNESCO világörökségi helyszíneket, mint a Duna-partok panorámája a Citadelláról, a budapesti Andrássy Út, illetve egy rövid kirándulást tettünk Szentendre óvárosában. Szentendrén lehetőségünk volt megtekinteni a 2004-ben épült új evangélikus templomot, Horváth-Hegyi Olivér, lelkész kíséretében. Dr. Kertész Botond vezetésével megtekinthettük a reformáció 500. évfordulója alkalmából az Evangélikus Múzeum újonnan megnyílt interaktív kiállítását a Deák Téren.

Máté evangéliumának igazságát átélhettük ebben a néhány együtt töltött napban. „Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.” Bár a gödöllői evangélikus egyházközség egy kicsiny gyülekezet, de a tagjainkban lévő akarás és szeretet lehetővé tette, hogy vendégeink számára felejthetetlen élményekkel teli hétvégét varázsoljon.